Най-известното произведение на Бернини не е било предназначено да бъде негова творба изобщо. Когато Инокентий X реши да обзаведе големия си площад с още по-голям фонтан, първият скулптор, който му дойде на ум, бил Боромини, който първи представи концепцията за бъдещия фонтан с четири реки. Фонтанът на Четирите Реки в Пиаца Навона
Детайли на Фонтана на Четирите Реки
Фонтанът, който дословно прелива от алегория, представлява четири титани, представящи четири реки от четирите известни (към този момент) континента – Африка, Америка, Индия и Европа. Въздигащ се от средата на тях, символ на вечната римска власт, поставен на постамент от травертин, е египетски обелиск, спасен от страната на Апийската пътека. Украсен е с енциклопедичен списък от животни, символи, украшения и шеги, които правят фонтана източник на слухове, легенди, изучаване и предположения от времето, когато беше построен.
Бернини управляваше проекта повече, отколкото реално резбари, но се твърди, че той лично резбарел коня, лъва, палмово дърво и създанието, което се смята за броненосец, но съществува само на измисленост. Фигурата на Нил, който е скъсан, изглежда така, защото източникът на реката бил неизвестен или за да се избегне поглед към фасадата на църквата Света Агнес, върху която Боромини работил. Въпреки това фигурата на Дунав може би, всъщност, държи ръка, за да блокира погледа си от същата работа. Дунав: Фонтана на Четирите Реки в Пиаца НавонаТова, което не се съмнява, е чудото да се балансира гигантски каменен обелиск (теглещ няколко тона) навърху каменен арка. Това е дъхвайне постижение на инженерното изкуство и много сладко приключение върху вече невероятна торта.